Przerywanie - ćwiczenie

Dobrym sposobem odkrycia myśli, które przychodzą nam do głowy podczas rozmowy, jest zwrócenie uwagi na to, jak przerywamy innym. Przypuszczalnie zwracasz uwagę, gdy ktoś przerywa ci w pół zdania, nie jest to jednak równie oczywiste, kiedy sam to czynisz.

KROK PIERWSZY
Zwróć uwagę, gdy przerwiesz rozmówcy Nie zatrzymuj się, lecz zwyczajnie to odnotuj. Spróbuj wykonać to ćwiczenie podczas rozmowy telefonicznej lub pogawędki np. z matką/bratem/koleżankami w biurze.

KROK DRUGI
Kiedy przerwiesz drugiemu, powiedz sobie cicho: "Nie pozwalam ci dokończyć zdania, ponieważ..." (wstaw odpowiednie słowa w puste miejsce). Oczywiście to cię nie powstrzyma. Ogranicz się do obserwowania i pozwól, aby w pustym miejscu pojawiło się to, co zwykle ukrywasz przed samym sobą w trakcie konwersacji. Oto kilka rzeczy, które odkryli inni:
"Nie pozwalam ci dokończyć zdania, ponieważ...
.. .wiem, co zamierzasz powiedzieć, i mam do powiedzenia coś bardziej inteligentnego".
...mógłbym zapomnieć, co chciałem powiedzieć, i stracić świetną okazję do wywarcia na tobie wrażenia".
...przeczuwam, do czego zmierzasz, i chciałbym uniknąć tego tematu".
.. .nie jesteś wystarczająco interesujący, aby oderwać mnie od moich przerażających myśli".
.. .trudno ci się wysłowić, pomogę ci lepiej to wyrazić".
...przerywanie drugiemu to mój naturalny sposób okazywania entuzjazmu".


Po kilkakrotnym wykonaniu tego ćwiczenia odkryjesz trzy główne myśli, które skłaniają cię do przerywania innym ludziom. Kiedy je zidentyfikujesz, zadaj sobie pytanie, czy są prawdziwe, ustal, jak reagujesz, gdy dajesz im wiarę, i kim mógłbyś się stać, gdybyś tego nie czynił.

"Kłamstwa o miłości" Katie Byron

Brak komentarzy: